Roaming - jak korzystać...? 2010-05-23

Roaming- rozsądne korzystanie z telefonu komórkowego w czasie podróży za granice uchroni nas przed niemiłą niespodzianką w postaci astronomicznego rachunku za telefon po powrocie z wakacyjnych wojaży. Niestety często dzieje się tak że niewiedza i nieznajomość zasad na jakich nasz operator umożliwia nam korzystanie z telefonu poza granicami kraju doprowadza do niekontrolowanego zwiększenia kosztów.

Korzystając z roamingu płacimy nie tylko za rozmowy wychodzące, ale także za przychodzące. Ku zaskoczeniu turystów odbieranie telefonów często okazuje się droższe niż dzwonienie do kogoś.
Osoba, która dzwoni do nas z Polski płaci jak za połączenie krajowe, a my pokrywamy koszt połączenia międzynarodowego.
Jeśli dzwonimy do przyjaciół, którzy wraz z nami wypoczywają za granicą, również płacimy jak za połączenie międzynarodowe do Polski. A ponadto narażamy na koszty osobę do której dzwonimy, która płaci za połączenie przychodzące. I nie ma tu znaczenia fakt, że przebywamy w sąsiednich pokojach hotelowych.

Ważną rzeczą jest by wyłączyć pocztę głosową , jeżeli ktoś nagra nam się na pocztę podczas naszego pobytu za granicą ,pokrywamy koszt połączenia nawet jeśli owej wiadomości nie odsłuchamy.

Przed wyjazdem powinno zrobić się rozeznanie wśród partnerów roamingowych naszego operatora. Zróbmy sobie ich listę, a następnie sprawdźmy koszty połączeń przychodzących, wychodzących i SMS-ów . Porównajmy też godziny szczytu oraz sposób naliczania. Naliczanie sekundowe jest atrakcyjniejsze od minutowego, gdyż wtedy płacimy za faktyczny czas rozmowy.
Niektórzy operatorzy proponują klientom taryfy płaskie, czyli ujednolicone stawki w poszczególnych strefach. Można rozważyć taką możliwość, jednak należy pamiętać, że często w takim przypadku są pobierane opłaty za każdorazowe nawiązanie połączenia. Sprawdźmy przed wyjazdem dokładnie warunki i dopytajmy o wszelkie koszty dodatkowe. Informacji udzieli nam operator.

Kiedy już wiemy która sieć oferuje nam najkorzystniejsze warunki, zaraz po dotarciu na miejsce przestawmy telefon na opcję manualnego wybierania operatora.
Jeśli telefon będzie ustawiony na automatyczny wybór, zawsze zarejestruje się w sieci, która w danym miejscu ma najsilniejszy sygnał. A niekoniecznie musi to być sieć najtańsza. Ponadto będzie co chwila przeskakiwał z sieci do sieci i zupełnie stracimy kontrolę nad wydatkami.
O przełączeniu komórki na ręczne wybieranie warto pamiętać także w Polsce na terenach przygranicznych. Czasem sygnał sieci rosyjskiej, czy czeskiej może okazać się silniejszy niż naszej macierzystej i zupełnie nieświadomie będziemy korzystać wtedy z roamingu.

Jak dzwonić z zagranicy?
Podczas pobytu za granicą należy używać numeru kierunkowego kraju, do którego chcesz zadzwonić. Pamiętaj, aby numer osoby, do której chcesz się dodzwonić, wpisywać w formacie międzynarodowym, np. numer kierunkowy do Polski to + 48...
Przykład: Aby z dowolnego kraju na świecie dodzwonić się do osoby, mieszkającej w Polsce, w Warszawie, pod numer telefonu 423223, należy wybrać:

+48 - kierunkowy do Polski
22 - kierunkowy do Warszawy

423223 numer osoby do której dzwonisz



Zarejestruj się jako użytkownik lub jako właściciel obiektu »

dodaj nocleg