Złote Piaski

Po otwarciu się w latach 90–tych na Europę krajów dawnego bloku wschodniego Bułgaria, jako destynacja turystyczna znacznie ucierpiała. Jednak już od kilku lat, nie tylko turyści z Polski powrócili do tego kraju. Bułgaria została „odkryta” zarówno przez Niemców jak i Anglików, a nawet gości zza oceanu. Naturalną Perłą Bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego od lat 50-tych pozostają Złote Piaski. Niewątpliwą zaletą tego kurortu jest położenie nad prawie czterokilometrową plażą z drobnym, miękkim złocistym piaskiem, który łagodnie wstępuje w lazurowe wody Morza Czarnego. Powstałe nowe hotele gwarantują wypoczynek na najwyższym światowym poziomie. Hotele wybudowane jeszcze w latach 60-tych przeszły gruntowną modernizację dzięki czemu spełniają wymagania najwybredniejszych gości. Nie bez znaczenia jest także zaledwie 17- kilometrowa odległość od lotniska w Warnie, dzięki czemu transfer po przylocie nie jest męczący.

Plaża w Złotych Piaskach

Plaża w tym kurorcie stanowi ścisłe centrum wypoczynku. Dzieje się tak ze względu na jej walory. W ostatnich latach plaża w Złotych Piaskach kilkakrotnie była wyróżniana błękitną flagą, co świadczy o jej jakości i czystości. Bezpośrednio z plażą sąsiaduje sporo beach – clubów, lokali sieciowych oraz restauracji i kawiarń, z których na plaże dociera muzyka. Sprawia to, że życie w kurorcie nie zamiera od wczesnych godzin porannych, a wieczorami przenosi się do tych lokali. W większości hotele nie dysponują własnymi plażami z leżakami. Miłośnicy słonecznych kąpieli muszą więc zadowolić się wypoczynkiem na piasku lub odpłatnym wypożyczeniem leżaków i parasoli.

Pobyt na plaży urozmaicony jest poprzez wiele proponowanych aktywności. Co kilkanaście metrów napotkamy boiska do siatkówki lub piłki nożnej, gdzie bezpłatnie możemy dołączyć do grających. W odległości kilkadziesiąt metrów znajdują się także centra oferujące odpłatnie możliwość uprawiania sportów wodnych. Chętni mogą skorzystać z jazdy za motorówką na dmuchanych kołach lub bananach. Bardziej ambitnym polecany jest parasailing, wypożyczenie skuterów wodnych, motorówek lub nawet jachtów.

Aquapolis

Miłośnikom całodziennej zabawy w wodzie, a także osobom nie przepadającym za piaskiem i słoną wodą dedykowany jest w Złotych Piaskach wodny park rozrywki Aquapolis. Ten największy w Bułgarii park wodny jest położony na terenie ponad 40 tyś.m² i jest w stanie przyjąć nawet 4 tysiące osób. Ilość atrakcji – basenów, zjeżdżalni, ścianek i jacuzzi, które czekają na chętnych może zawrócić w głowie i sprawi, że całodzienny pobyt nikogo nie znudzi.

Park Przyrodniczy

W bezpośrednim sąsiedztwie kurortu znajduje się jeden z najpiękniejszych w Bułgarii chronionych Parków Krajobrazowych. Teren o powierzchni ponad 13 km². został objęty ochroną już w 1943 roku. Spacer zadrzewionymi alejkami Parku jest niesamowitym przeżyciem i naturalną odskocznią od całodziennego skwaru plaży.

Zwiedzamy

Pobyt wypoczynkowy nie może się oczywiście skupiać jedynie na plażowaniu i krótkich spacerach. Odwiedzić Złote Piaski i nie poznać Historii i tradycji Bułgarii jest nie do pomyślenia. Dlatego też korzystając z unikalnego położenia kurortu musimy odwiedzić najcenniejsze miejsca i obiekty świadczące o historii tego kraju i walorach przyrodniczych. Koniecznie musimy zobaczyć:

  • Warnę z jej niezliczonymi atrakcjami. Żelaznym punktem wycieczki do tego miasta jest odwiedzenie Soboru Zaśnięcia Matki Bożej – cerkwi z XIX wieki, w której wnętrzu zobaczymy zbiór ikon i witraży. Polskim akcentem będzie wizyta w Planetarium im. Mikołaja Kopernika. Dla dzieci atrakcją będzie wizyta w delfinarium akwarium oraz zoo. Rodzinnie warto odwiedzić starówkę i port. Koneserów zaspokoi natomiast wizyta na stanowisku archeologicznym Łaźni Rzymskich z II wieku n.e.;
  • Miłośników przyrody i natury na pewno zafascynuje Kamienny Las – zbiór kamiennych kolumn o wysokości do 12 metrów wyrzeźbionych przez naturę. W czasach starożytnych było to miejsce kultu religijnego. W lesie doliczono się ponad 300 tego typu skał. Od 2002 roku obszar Kamiennego Lasu stanowi Pomnik Przyrody;
  • Monaster Aładża wykuty w 30- metrowej litej ścianie kamiennej w okresie wczesnochrześcijańskim. Pomieszczenia zakonne, a zwłaszcza katakumby sprawiają niesamowite wrażenia.

Zabawa, zabawa …

Naładowania wrażeniami z plaży i turystycznymi wycieczkami wieczorem możemy skorzystać z szerokiej oferty dziesiątek klubów i dyskotek działających w Złotych Piaskach do samego rana. Najbardziej popularnym klubem nocnym jest „Arrogance”. Nie gorsza zabawa czeka nas w klubach „Mohito”, „Boonkers” i „Disco”. Specjalnie dla polskich turystów klub „PR” zaprasza DJ-ów i rapperów Polskiej sceny muzycznej. Dla miłośników beach party swoje podwoje otwierają także kluby na plaży, z których największą ilość przyciąga klub „Skyfall Infinity Pool”. Nie zawiodą się także miłośnicy nieco lżejszej muzyki. Niemal każdy lokal na nadmorskich uliczkach przyciąga turystów muzyką, w tym muzyką na żywo.

Złote Piaski są kurortem przyciągającym rzesze turystów z całego świata oferując im wypoczynek na najwyższym światowym poziomie, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie i zadowolony wróci do domu.