Budapeszt – Paryż wschodu

Budapeszt, stolica Węgier, miasto o powierzchni ponad 525 km², liczące prawie 1,8 mln. ludności, co sprawia, że jest jedną z największych europejskich aglomeracji. Początki miasta, a właściwie 2 miast Budy i Pestu sięgają starożytności. Jednak dopiero połączenie tych miast w 1873 roku spowodowało niesamowity rozwój zjednoczonego Budapesztu. Dzisiejszy kształt stolicy powstał po 1950 roku, kiedy to do ówczesnego Budapesztu włączono 23 ościennych miejscowości.

Zwiedzając Budapeszt możemy skorzystać z metra, którego pierwsza linia powstała już w 1896 roku i po metrze londyńskim jest drugim najstarszym metrem w Europie.

Zabytki, czyli co w Budapeszcie zwiedzić musimy

Burzliwe czasy historii Budy i Pesztu pozostawiły wiele pamiątek, także archeologicznych, które odwiedzając stolicę Węgier musimy odwiedzić. Najwięcej turystów spotkamy w:

  • Parlamencie – najbardziej charakterystycznym budynku Budapesztu, który o dziwo możemy zwiedzić. Budynek ten jest stosunkowo nowy – jego budowę ukończono w 1904 r. Wrażenie budzi rozmach, z jakim go zbudowano. Parlament ma powierzchnię prawie 18 000 m², a jego wysokość to 96 m., co sprawia, że jest najwyższym budynkiem stolicy. W budynku znajduje się prawie 700 pomieszczeń. Turyści mogą zobaczyć niektóre z oficjalnych sal, w tym salę głosowania oraz znane z mediów schody prowadzące do sali głównej. Decydując się na zwiedzenie Parlamenty, warto także odwiedzić pobliskie Muzeum Etnograficzne;
  • Zamku Królewskim mieszczącym się na wzgórzu zamkowym w dzielnicy Buda. Podobnie jak warszawski, Królewski Zamek w Budapeszcie z XIV wieku został zniszczony podczas walk II wojny światowej i odbudowany dopiero w 1976 roku. Dzisiaj w zamku znajdują się min. Muzeum Historii Budapesztu oraz Narodowe – Galeria i Biblioteka. Schodząc z zamkowego wzgórza warto odwiedzić Basztę Rybacką i z jej tarasów widokowych podziwiać piękno Budapesztu;
  • Bazylice św Stefana, powstałą w 1905 roku, obok Parlamentu, kolejnym budynkiem o niesamowitej kubaturze. W kościele jednorazowo może przebywać 9 tys. osób. Jej wysokość dorównuje budynkowi Parlamentu, a jeden z dzwonów ma ciężar ponad 9 ton. Niesamowite wrażenie wywołują eksponaty umieszczone w skarbcu oraz relikwia Króla Stefana I. Z kopuły Bazyliki rozpościera się wspaniały widok na panoramę miasta. Odwiedzając Bazylikę warto także udać się do pobliskiej Opery Narodowej. Budowę tego renesansowego budynku ukończono w 1884 roku. Spore wrażenie robią loże królewskie;
  • Kościele Macieja z XIII wieku z zabytkowym głównym ołtarzem z XIV wieku. Kościół ten przeszedł burzliwe dzieje stolicy. W okresie okupacji tureckiej został przekształcony w meczet a w XVIII wieku zniszczony przez pożar. Jego całkowita renowacja została ukończona w 1896 roku. Jak większość budowli, w trakcie II wojny światowej kościół uległ kolejnej dewastacji, odbudowany dopiero w latach pięćdziesiątych;
  • moście łańcuchowym nad Dunajem łączącym Budę z Pesztem z 1849 roku, będący kolejną charakterystyczną dla miasta budowlą. Most ten był jednym z pierwszych kamiennych mostów nad Dunajem. Przechodząc mostem warto zajrzeć na niewielką wyspę na Dunaju – wyspę Małgorzaty, stanowiącą centrum rekreacyjne dla mieszkańców Budapesztu.

Przedstawione zabytki, które odwiedzając Budapeszt musimy odwiedzić, nie zamykają oczywiście listy atrakcji, które oferuje nam to miasto. Zapewne zachwyt wzbudzą polecane turystom rejsy po Dunaju. Odbywają się one o każdej porze dnia i nocy i mogą mieć zarówno charakter poznawczy, jak i typowo imprezowy.

Poruszając się natomiast metrem możemy dotrzeć do specyficznych miejsc, które wprawdzie nie są tak oblegane przez turystów, ale oddają w pełni klimat stolicy:

Pchli targ

Perełka dla miłośników antykwariatów i staroci. Głównie oferuje się drobne przedmioty użytkowe z lat 70 – tych, niemniej można znaleźć tu „skarby”, także takie które wielu rozśmieszą lub wprowadzą w stan nostalgii.

Perełki dla miłośników kolei

Zapewne nikogo z grona fascynatów kolejnictwa nie zawiedzie przejażdżka jedyną w swoim rodzaju kolejką zębatą, której napęd przenoszony jest przy udziale wielkiego koła zębatego. Licząca ponad 140 lat kolejka obsługuje linię 60 ze stacji Varosmajor w centrum Budy do dzielnicy domów jednorodzinnych. Po przejażdżce możemy się przesiąść na słynną w Budapeszcie kolejkę dziecięcą. Nie jest to kolejka dla dzieci, lecz kolejka wąskotorowa obsługiwana przez dzieci. Kolejka ta, obecnie zadziwia, natomiast działająca w okresie socjalizmu była jedną z promowanych wizytówek Budapesztu. Miłośnicy kolei muszą także odwiedzić Muzeum Kolejnictwa z setkami historycznymi już lokomotyw i wagonów pamiętających czasy Austro – Węgier.

Termy

Uwielbiane przez turystów zmęczonych całodzienną wędrówką po ulicach Budapesztu. Turystom polecane są głównie Termy Gellerta. Kto jednak pragnie odpoczynku w mniej zatłoczonym miejscu i o wiele tańszym powinien wybrać się do Term Królewskich.

Pub Simpla Kert

Lokal otwarty w zrujnowanej kamienicy w dawnej żydowskiej dzielnicy. Każda sala tego dwukondygnacyjnego lokalu urządzona jest w innym irracjonalnym stylu. Pijąc piwo możemy usiąść np. w przepołowionej wannie lub na kanapach kultowych samochodów epoki socjalizmu.

To tylko nieliczne z atrakcji, które czekają na turystów w Budapeszcie. Znawcy twierdzą, że nie sposób poznać tego miasta w 4 dni i należy wrócić do tego miasta przynajmniej kilkukrotnie.